עלים

JAPANDI

כשה – Hygge הנורדי פגש את ה – Wabi-Sabi היפני

סגנון עיצובי חדש נולד, הידעתם?

מזה זמן אפשר לראות עיצובים שהם על הגבול בין היפני לנורדי, עד שהחליטו לאחד אותם לסגנון אחד עם מאפיינים ייחודיים משלו. קבלו במחיאות כפיים את הסגנון ה JAPANDI!!!

אבל רגע, מה המאפיינים בכלל של כל סגנון בנפרד? ומה משותף להם?

הסגנון היפני

מגיע מתרבות ארוכת שנים וגישה מינימליסטית העושה שימוש בתורת הפאנג שווי ובגישת זן לחיים. מבוסס על הטבע והחיים עצמם בעזרת צבעוניות מתונה – מונוכרומטיים וניטרליים. חומרי הגלם העיקריים הם: עץ בצורות שונות, מחצלות טאטמי, במבוק, בטון חשוף, צמחים, הדפסים מעולם החי והצומח ואבן טבעית. הצורניות דוגלת בפשטות ראשונית וישנה חלוקה דקורטיבית מוגדרת ברחבי הבית.

בסגנון היפני ישנה חשיבות גדולה לקשר עם הטבע ולכן אפשר לראות עיטורי "טבע" בכל רחבי הבית ושימוש בחומרים בצורתם הטבעית ביותר. היפנים מעצבים בפשטות, משלבים עיצוב נוח ופרקטי. בראייתם, הקומפוזיציה הא-סימטרית היא המפתח לאיזון מושלם. הפריטים צנועים ומתמקדים בפונקציה ויש הימנעות מדקורציה מוגזמת – לכל חפץ יש משמעות. שימוש בוואבי-סאבי כמנחה (וואבי – זמני, פגום, יומיומי; סאבי – בלוי, חלוד, שניכרים בו עקבות הזמן), או כמו שאני אוהבת לקרוא לו: "Perfect inperfection". איך מיישמים? משפצים! לא למהר לזרוק, להשתמש בקיים גם אם הוא לא מושלם.

הסגנון הנורדי

פונקציונלי, מתחבר לטבע גם בצורה וגם בחומר ומלא בעדינות ורוך. מושפע רבות מהתרבות הצפונית הצנועה וחסרת השפע וכמובן מהאקלים ומאורח החיים שהוא מביא עימו. המטרה בעיצוב הנורדי היא "להגיע למקסימום מראה עם מינימום ביטוי". ישנו שימוש בטוהר גיאומטרי, פשטות טבעית, אותנטיות צנועה על מנת להגיע לתחושה של מנוחה ורגיעה.

הסגנון התחיל להתפתח בין שתי מלחמות העולם וזכה להכרה בתחילת שנות ה-50 של המאה הקודמת. החורף הקר והארוך הביא לכך שבעיצוב הנורדי הפרקטי קודם ליפה, והבידוד הגאוגרפי אילץ את המעצבים הצפוניים להשתמש בחומרי גלם זמינים-עצים מקומיים (לבנה, אשוח, מילה, אלון ואורן)

בעיצוב הנורדי הרקע הוא לבן, הכי פשוט והכי נקי, וסקלת הצבעים כוללת אפורים, כחולים חיוורים, שחור ולבן. ישנו שימוש נרחב בחומרים טבעיים, גם בצורתם הגולמית. תוספת של טקסטורות רבות על מנת להתרחק מהמינימלי והסטרילי והכנסת פרטי אקססוריז וצמחיה מרובה עם צבעים מחוץ לסקאלה כנקודות צבע קטנות. הרהיטים הם בקווים נקיים וצבעוניות בהירה ועדינה. הפתחים הם גדולים, על מנת להכניס אור טבעי רב, ועם זאת שימוש בנרות ותאורה נמוכה ומפוזרת.

התרגום המילולי של Hygge הוא כייף, אבל זה הרבה יותר מזה, הוא מהווה אספקט מרכזי בחיי היומיום בתרבות הסקנדינבית. ההוגה מתייחס לחמימות, נינוחות חברתית והתענגות על ההנאות הקטנת של החיים. איך מיישמים בעיצוב פנים? קונים פחות, משקיעים מחשבה במה שכן קונים ומשתמשים בקיים, או בנדוניה מהסבתא.

הסגנון הג'פנדי

אז מהו הסגנון הג'פנדי? הג'פנדי הוא שילוב בין המינימליזם היפני לנינוחות הסקנדינבית. שני הסגנונות בעלי הערכה רבה לפשטות, פרקטיות וטבעיות, ומדגיש את החשיבות ביצירת מרחבים פונקציונליים. כמו שאמרתי, כשה Hygge הסקנדינבי פגש את ה Wabi-Sabi היפני.

בתכלס? זהו החיבור בין הליטוש והעידון היפני לטבעיות הגולמית הנורדית, מה שמביא לתחושת ניקיון ורוגע. הסגנון הג'פנדי עושה שימוש בחומרים טבעיים ומסורת עתיקה של מלאכת יד. הוא מציע להוריד הילוך מהמציאות העכשווית המהירה ומסב את תשומת הלב לאיכות חיים בסיסית ופשוטה יותר.

הסגנון הג'פנדי הוא הרבה יותר מטרנד חולף, הוא אורח חיים של ממש. הוא מביא איתו סיפור של פשטות – קומפוזיציה מובחנת ומדויקת, נינוחה ומזמינה, נקיה ונטולת עומס אך רחוקה מלהיות סטרילית. הסגנון מחושב ומידתי בשילובי הצבעים והפריטים ונותן מקום של כבוד למרקמים ולחומרים.

הסגנון הג'פנדי אמנם פרץ לתודעה ב 2021, אבל שורשיו נטועים הרבה קודם לכן, לפני 150 שנה ליתר דיוק. בתקופה זו הגיעו אדריכלים ומעצבים דנים ליפן על מנת לקבל השראה. הם היו בין המערבים הראשונים שביקרו ביפן שסגרה את שעריה בתקופה זו למערב. את ההשפעות של ביקור זה אנחנו רואים גם היום בעיצוב הנורדי.

אז איך עושים את זה?

  • הרהיטים – נמוכים ובעלי בדים עם מרקמים רכים וטבעיים, פתרונות אחסון נסתרים
  • הצבעוניות – ניטרלית ורכה. שילוב של תתי צבעים ונגיעות שחורות. פה ושם אפשר להכניס "Color Pop"
  • החומרים – הכי קרוב לטבע. 50 גוונים של עץ בשילוב במבוק, ראטן, שעם ונייר. להישאר נאמנים לחומר המקורי (למשל אין להשתמש באריחי קרמיקה דמויי פרקט)
  • אקססוריז – פשוט ומתוחכם. הפריטים מדויקים ואינם אקראיים, בעלי אמירה. זכוכית, קרמיקה ורצוי בעבודת יד, פריטים נוסטלגיים, משומשים ומשופצים
  • צמחיה – מעודנת ורבה. מעניקים לחדר ממד טבעי. אפשר להשתמש גם בצמחים מיובשים וענפים
  • בדים – שילוב חכם בין בדים ומרקמים. שימוש במשי, קשמיר וקטיפה מצד אחד, ומצד שני בפשתן, צמר וכותנה
  • תאורה – פתחים גדולים והרבה אור טבעי. שימוש בגופי תאורה רבים עם אור רך ונרות בשעות הערב

אז מה אתם אומרים? מאמצים?

שתפו את הפוסט >>

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב email
דילוג לתוכן